AMH נמוך: האם זה אומר שאין סיכוי להריון?

AMH נמוך

בעשורים האחרונים  אנו עדים לעלייה בגיל ההורות הממוצע. כפי שניתן לראות מנתוני מרכז המחקר והמידע בכנסת, בשנת 1994 נשים בישראל נכנסו להריון ראשון בממוצע בגיל 25.1

לעומת גיל 27.5 בשנת 2014. מגמה זו מתרחשת כתגובה לעלייה בתוחלת החיים ואיכותם, טיפוח קריירה והעליה ביוקר המחיה שמביא להתבססות כלכלית בגיל מאוחר יותר מבעבר. אך חלון ההזדמנויות להפוך לאם הולך ומצטמצם ככל שהאישה מתבגרת. והסיבה לכך היא רמות ה-AMH בגופה.

מה זה AMH ומה תפקידו?

במערכת הרבייה הנשית הביציות נוצרות בשחלה, בתוך חלק שנקרא זקיק שחלתי שגודלו פחות מ-4 מ"מ. כל אישה נולדת עם מאגר זקיקים פרימורדיאליים מובנה, מאגר זה הולך ופוחת עם השנים באופן טבעי, כ-600-900 זקיקים בכל חודש. קצב ההתרוקנות מתגבר כשחוצים את גיל 30 ואיכות הזקיקים יורדת בהדרגה אף היא. כל אישה נולדת עם כ1-2 מיליון זקיקים בשחלות. בגיל ההתבגרות שחלותיה מכילות כ-300-400 אלף זקיקים. האישה מגיעה לגיל המעבר  והמחזור החודשי שלה נפסק, נותרים בשחלות רק כמה אלפי זקיקים בודדים.

הורמון AMH (Anti Mullerian Hormone) מופרש מתאי הגרנולוזה (תאי המעטפת של הביצית) והוא מהווה את אחד הכלים לבחינת פוריות האישה. זהו אינדיקטור להערכת "הרזרבה השחלתית";, כמות הזקיקים הפרימורדיאליים הקיימים בשחלה. מחקרים הראו כיצד רמות ה-AMH בדם מושפעות מכמות הזקיקים הנותרים בשחלות. לפיכך, ככל שהאישה מתבגרת מספרם פוחת וגם ערכי ה-AMH יורדים בהתאמה.

אמנם הורמון זה אינו יכול לנבא את איכות הביצית ואת הסיכוי להיריון, הוא מהווה מדד חשוב בהרכת סיכויי הכניסה להריון באופן טבעי וסיכויי הצלחה של טיפולי פוריות שונים המערבים שאיבת ביציות של הנבדקת. 

גורמים נוספים שעלולים להוביל ל-AMH  נמוך 

  1. תסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCO)
  2. משקל גוף עודף
  3. טיפולי כימותרפיה
  4. עישון כבד

כיצד בודקים אם שיעור ה- AMH גבוה דיו כדי להרות?

בדיקת AMH כללית מטרתה לשקף את כמות הביציות הנתונה בשחלות האישה, היא אחת הבדיקות החשובות להריון – היא עוזרת לבחון את סיכויי הכניסה להריון בהתבסס על מספר הזקיקים הנותר וערכי הורמון ה-AMH. מדובר בבדיקת דם פשוטה ולא פולשנית שלוקחים מוריד בזרוע, וניתן לבצע אותה בכל אחד משלבי המחזור החודשי, שכן הערכים הם קבועים ללא קשר למחזור. 

תוצאות הבדיקה הן רגישות ומדויקות, מציגות בבירור את ערך הורמון ה-AMH בגופה של האישה לצד הערך התקין לגילה. בדרך כלל, ככל שהאישה צעירה יותר כך ערכי ה – AMH ומספר הזקיקים בשחלות, יהיו גבוהים יותר והסיכוי להרות וללדת באופן טבעי יהיה גבוה יותר. לכל קבוצת גילאים יש טווח תקין משלו, עם זאת חשוב לציין כי לא נקבע שיעור AMH נמוך שכאשר חורגים ממנו לא ניתן להיכנס להריון כלל במהלך שנות הפוריות, אלא שיש לקחת בחשבון את ההיסטוריה הרפואית האישית ואת הגורמים הסביבתיים השונים שחשופים אליהם ביום-יום. מנגד, מחקרים הראו כי גם עם רזרבה שחלתית נמוכה עדיין ניתן להרות וללדת תינוק בריא.

בדיקת AMH היא משמעותית במיוחד במקרים הבאים:

  1. שחלות פוליציסטיות (PCO) – תסמונת אשר מתבטאת באופן שונה אצל כל אישה, אך מתאפיינת לרוב בביוץ לא סדיר, אקנה, עלייה ברמות האינסולין בדם. רמות ה AMH  יהיו בד"כ גבוהות מהטווח הנורמלי
  2. טיפולי פוריות, בייחוד מסוג IVF (הפריית מבחנה)- בדיקת AMH , לצד בדיקות נוספות יכולה לסייע בהתאמת התרופות והמינונים בצורה יעילה יותר על מנת להפחית את הסיכון לסיבוכים כגון תגובת יתר שחלתית.
  3. דחיית כניסה לההריון.
  4. כאשר ההריון מסכן את האם והעובר.

שאלות ותשובות בנושא AMH

האם נטילת גלולות למניעת הריון משפיעה על רמות ה-AMH בדם?

לגלולות למניעת הריון אין כל השפעה על ערכי ה-AMH, כמו גם על הרזרבה השחלתית הכללית. אך במידה ואישה שנוטלת גלולות מקבלת בתוצאת בדיקת ה-AMH רזרבה שחלתית נמוכה, היא רשאית לבצע את הבדיקה בשנית לאחר חודש שבו היא נקייה מגלולות.

האם בדיקת AMH מצריכה הכנה מוקדמת?

בדיקה זו אינה דורשת הכנה מוגדרת מראש, בשונה מבדיקות דם אחרות שצריך להגיע אליהן לאחר צום של מספר שעות זה או אחר או בשלב מסויים במחזור החודשי. ניתן לבצע אותה בכל מצב, בכל ימות השנה חשוב לציין שעם קבלת התוצאות יש לגשת לרופא המטפל לייעוץ והמשך תהליך.

האם מדד רמת ה AMH  מספק לי את את כל המידע שאני צריכה כדי להעריך את סיכויי הכניסה שלי להריון?

לא. רמת ה AMH  מספיקה כדי לקבוע את סיכויי הכניסה להריון כרגע או בעתיד, מאחר ויש גורמים נוספים שמשפיעים על היכולת להכנס להריון, כגון כמות ואיכות הזרע של בן הזוג, מצב החצוצרות, ואם יש ביוץ. רמת ההורמון לבדה אינה קובעת את רמת הפוריות וסיכויי ההצלחה של כניסה להריון. עם זאת, רמת הורמון נמוכה יכול להצביע על כך שחלון הזמנים לכניסה להריון מצומצם וכדאי להתייעץ עם רופא ואולי לבצע בדיקות נוספות.

 יש לי רמת הורמון AMH  נמוכה, האם זה אומר שאיני פוריה?

לא. כל עוד את חווה מחזור סדיר ומתרחש ביוץ כל חודש, סיכויי הכניסה להריון יהיו דומים לאשה אחרת בת גילך עם ערכי AMH  גבוהים. הדבר החשוב ביותר לכניסה להריון הוא התרחשות הביוץ של ביצית אחת בכל חודש, והמספר הכללי של ביציות בשחלות לא משפיע על עובדה זו. אם את מתכננת לדחות את הכניסה להריון ניתן לשקול הקפאת ביציות או עוברים. בכל מקרה של ערכי AMH   נמוכים כדאי להתייעץ מיידית עם רופא פיריון.

האם אני יכולה להשפיע על רמות ה AMH  שלי?

רמת ה AMH   משקפת את כמות הביציות בשחלות נכון לזמן הבדיקה. אין תרופות או טיפולים שיכולים להגביר כמות זו. לא ניתן למנוע את איבוד הביציות עם הזמן או להגביר את כמות הביציות מאחר והן לא נוצרות במהלך החיים אלא מתפתחות עד הכמות המקסימלית שלהן במהלך ההתפתחות העוברית.

מעוניינים במידע נוסף? היכנסו לכאן כדי להכיר את מגוון הבדיקות החשובות שמבצעים בזר מעבדות.

מאמרים נוספים שכדאי לקרוא:

Log in with your credentials

Forgot your details?